Olej nebo lak?
Olej se do dřeva vsakuje, kdežto lak vytváří na povrchu pevnou vrstvu. Oba se však hodí pro nové i renovační nátěry a snesou údržbu běžnými, nepříliš agresivními čisticími prostředky. Případně můžeme použít olejovou lazuru, ta v sobě ukrývá výhody oleje i lazur současně.
Ani odborníci se neshodují, jaký způsob ošetření povrchu z masivu je nejlepší. Zda dřevěnou nábytek a doplňky indoor či outdoor jednoznačně nalakovat, nebo je vhodnější dřevo napustit olejem. Všechno má své výhody i nevýhody.
Otázka výběru povrchové úpravy dřevěného nábytku a doplňků závisí na osobním vkusu uživatele, jeho náročnosti a také ochotě investovat do kvality a následné údržby. Důležité je i sladění vzhledu dřevěných produktů MODULETA s interiérem, kdy je možné vhodnou volbou povrchové úpravy navodit příjemnou atmosféru odpočinku a relaxace.
Ošetření transparentními laky představuje tradiční způsob povrchové úpravy surového dřeva. Významnou výhodou v tomto případě je možnost volby z celé řady různých typů laků – vodou ředitelných či tradičních, na bázi rozpouštědel a navíc ještě v různých stupních lesků – od zcela matných až po vysoce lesklé. Je ale zapotřebí optimální volby. Je-li vrchní vrstva laku příliš tvrdá, může se tříštit a praskat. Je-li příliš měkká, nenabízí žádnou účelnou ochranu proti oděru a jinému opotřebování.
Další předností laku je jeho snadná aplikace, kterou zvládne i zručný kutil, a také následná údržba. Nalakovaný povrch stačí vysávat či stírat vlhkým hadrem, čas od času ošetřit polišem. Nevýhoda této povrchové úpravy se projeví v případě renovace, kdy je obvykle nezbytné vybrousit původní lak a teprve pak opět povrch lakovat nebo ošetřit jiným způsobem.
Hlavní předností olejovaných či dřevěných produktů značky MODULETA je jejich vzhled, nevýhodou finanční náročnost a údržba. Oleje zvýrazňují přirozenou strukturu dřeva, jeho vrchní vrstva zůstává otevřená a dýchající. Obzvlášť krásné bývají olejem napuštěné díly v řezu, kde vystupují řezné plochy. Dřevo impregnované olejem spolehlivě odráží nečistoty, ale je málo odolné vůči chemikáliím a gumovým dílům (pokud není ošetřeno speciálními vosky a mýdly).
Velkou výhodou jsou opravy olejovaných povrchů. Malé defekty nejsou tak patrné jako u laku a opravy lze provádět místně. Postižené místo se pouze přebrousí a napustí olejovou emulzí.
Při údržbě je nutné ale počítat s občasným “oživováním” povrchu dřevěných produktů MODULETA k tomu určenými prostředky, jak často závisí na intenzitě zatížení nebo užívací plochu (uvnitř, venku, pod střechou – pergola). Dodejte svému novému kusu nábytku tu správnou hodnotu a uchovejte si jej co nejdéle takový, aby Vás vždy uspokojil už jen samotným pohledem na něj!